Latino Svet
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ordinary girl
Ordinary girl
Moderator
Moderator
Postovi : 8157
$ : 9462
28082014
[You must be registered and logged in to see this image.]

Sve je počelo marta 2010. Preciznije, ali i simbolično, 8. marta, kao poklon svim damama od strane tadašnje Fox televizije stigla je "1001 noć" i prikovala masu uz male ekrane. Turski melos, raskošna produkcija i neverovatni stereotipi kontroverznog istočnjačkog društva naterali su mnoge da strepe i uzdišu zajedno sa likovima iz omiljene serije... Par meseci kasnije, Fox postaje Prva. Za sebe "srpska", za mnoge "turska"... Ono što je Fox televiziju kod gledaoca telenovela posebno izdvajalo, bilo je to da je ona, od samog osnivanja pa do dolaska Turaka, imala konstantnu saradnju sa produkcijskom kućom Telemundo i redovno emitovala po dve latinoameričke telenovele. Kada su turske serije dosegle najviši stadijum popularnosti, latinoamerička produkcija istrebljena je sa frekvencije na kojoj je gostovala prethodnih godina. Usledio je sav krem turske produkcije... "Gumuš", "Kad lišće pada", "Zabranjeno voće", "Asi", "Sulejman Veličanstveni", "Izgubljena čast", "Ezel", "Ljubav i kazna", "Ljubav na međi", "Kako vreme prolazi", "Plač violine"... Paralelno sa njima, malim ekranima zavladale su i indijske serije "Mala nevesta", "Bandidni", "Odbačena"... I dok je ekipa sa istoka trijumfovala, beležeći visoke rezultate gledanosti, ona sa zapada je na svim kanalima počele da ispašta, te zadržavala pažnju sve manjeg auditorijuma... Iste one serije koje su tokom prethodnih 15 godina bile neprikosnoveni lideri svog žanra, od "Kasandre" i "Ljovisne", preko "Skrivenih strasti" i "Rubi", pa do "Trijumfa ljubavi" i "Lole", sve je palo u zaborav zbog turskih i indijskih serija.

Danas, 4 godine kasnije, ista televizija koja je na velika vrata dovela istočnjačke sapunice, spala je na samo jednu tursku seriju. I to kakvu - "Ljubav, vera, nada" - seriju sa mizernom gledanošču. Uprkos agresivnoj promociji, pomenuta serija od ponedeljka prelazi iz večernjeg u popodnevni termin. "Domaćice sa Bosfora" i "Karadaji" su ukinute. Tokom cele ove godine isti emiter nije imao ni jednu uspešnu tursku seriju. Jedina koja još uvek svetli obraz istoka na Prvoj je "Odbačena", serija sa više nebuloza od svih turskih i latinoameričkih zajedno. U isto vreme, naspram 1 turske i 1 indijske neke serije su počele da se vraćaju... One koje su nekada bile voljene, a poslednjih godina postale omražene, danas imaju i više od zadovoljavajuće gledanosti za svog emitera.


I dok jedni tuguju, drugi se raduju. Kolo sreće se okreće. Možda će za par godina Turcima ponovo da se osmehne sreća na Prvoj. Možda, ali samo možda. Turci se danas ponose na svoju televizijsku hiperprodukciju, 80 serija na godišnjem nivou od kojih ni polovina ne dočeka drugu sezonu. Većina onih koje pređu skalu od 20 epizoda jesu serije sa elementima komedije, akcije ili teen-drame, ali sa etiketom Turske kod ovdašnje publike takvih žanrova i ne mogu da ostvare zavidne rezultate.


Za kraj, da li ste među onima kojima trenutna situacija imponuje ili smeta. Koliko mislite da će da potraje? I ima li serije koja u ovom trenutku realno može da povrati slavu Turcima? Koju tursku seriju bi Prva TV trebalo da pusti kako bi joj pomogla pri usponu rejtinga?



EMDT Facebook
Share this post on:reddit

Komentari

avatar
Čet 28 Avg 2014, 22:45LatinoTele
Da se barem i u Hrvatskoj kolo sreće okrene. Mi još nismo doživjeli da latino telenovele budu u večernjem terminu. Izuzetak je bila samo "Kraljica juga", ali i nju su stavljali jako kasno.
Lazar_
Čet 28 Avg 2014, 23:01Lazar_
Vasa televizija HRT1 pusta dobre latino serije, ali na zalost ne u vecernjem terminu vec od pola 1, a meni taj termin ne odgovara.
avatar
Čet 28 Avg 2014, 23:13LatinoTele
To je jedini termin u kojem si siguran da ide nova telenovela, a ne repriza koja se već emitirala kod nas. Termin joj nije dobar, ali su barem prije imali reprize (svih pet epizoda) vikendom ili odmah drugi dan u jako ranim satima ujutro (5 ili 6 sati), od prošlogodišnje jesenske sheme toga više nema. Doma TV polako ide na živce sa reprizama koje su prikazane prije dvije ili tri godine
Lazar_
Čet 28 Avg 2014, 23:16Lazar_
Ja od hrvatskih televizija imam samo HRT1 tako da jedino za nju znam kad idu latino serije, ali opet kazem termin mi uopste ne odgovara, a pustaju mnogo dobro serije. Cuo sam da nakon "De que te quiero, te quiero" pocinje "El color de la pasion" happy
Lilly
Pet 29 Avg 2014, 10:12Lilly
Turci polako zauzimaju mesto latino serija, eto cak Televisa snima rimejk Ezela...
Lazar_
Pet 29 Avg 2014, 10:44Lazar_
Hahahahha da, ja sam to zaboravio  lol!
Lilly
Pet 29 Avg 2014, 10:59Lilly
Stvarno sramotno, turci treba njih da kopiraju a ne obrnuto  [You must be registered and logged in to see this image.]
Lazar_
Pet 29 Avg 2014, 11:09Lazar_
Slazem se.
Anonymous
Pet 29 Avg 2014, 21:32Gost
Samo sklanjajte Turke wink 

-Pa i Telemundo je krenuo, sa "Pasion Prohibida"... Šta li je sledeće, rimejk "Asi" ili "Gumuš"...
Sponsored content
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu